3. Wydział Teologiczny
  5. Studia Podyplomowe Katechezy...

Katechezy Przedszkolnej

Celem studiów jest przygotowanie do skutecznego prowadzenia zajęć edukacyjnych z zakresu nauczania religii w przedszkolu.

W roku akademickim 2023/2024 zajęcia prowadzone są w wersji hybrydowej.

Studia stanowią interesującą ofertę dla nauczycieli, którzy pracując w przedszkolach planują w ramach własnego rozwoju zawodowego poszerzenie posiadanych kwalifikacji o uprawnienia do nauczania religii.

Po ukończeniu studiów:

• będziesz przygotowany do skutecznego prowadzenia zajęć edukacyjnych z zakresu nauczania religii w przedszkolu
  • będziesz potrafił wzbudzać zainteresowanie poznawcze oraz wspierać intelektualny i duchowy rozwój dzieci przedszkolnych przez umiejętny dobór metod aktywizujących, technik nauczania i środków dydaktycznych
  • będziesz przygotowany do współpracy z dziećmi i wychowawcami, środowiskiem rodzinnym dzieci oraz poza przedszkolnym środowiskiem społecznym w realizacji zadań edukacyjnych z zakresu nauczania religii
  • będziesz przygotowany do kierowania własnym rozwojem zawodowym i osobowym oraz podejmowania doskonalenia kompetencji zawodowych.

W programie studiów znajdują się między innymi zajęcia z teologii dogmatycznej, katechetyki fundamentalnej, prawa oświatowego, teologii duchowości i dydaktyki katechezy przedszkolnej.

Zajęcia są realizowane przez wysoko wykwalifikowaną kadrę specjalistów, naukowców i praktyków w dziedzinie teologii i szkolnego nauczania religii.

Liczba godzin: 180 godzin

W roku akademickim 2023/2024 zajęcia będą się odbywały hybrydowo: w piątki wieczorem – zdalnie oraz w soboty – stacjonarnie, budynek WTL, ul. Jordana 18 Katowice. Przewidywanych jest 7 zjazdów w semestrze.

Warunkiem zaliczenia studiów podyplomowych są pozytywne wyniki z egzaminów i zaliczeń poszczególnych modułów.

Studia przeznaczone są dla osób posiadających uprawnienia pedagogiczne i nauczycielskie do pracy w placówkach wychowania przedszkolnego, dla absolwentów studiów wyższych w zakresie wychowania przedszkolnego lub wczesnoszkolnego.

Termin rekrutacji: 1 czerwca 2023 r. do 24 września 2023 r.
Rozmowy z kierownikiem: ostatni tydzień września 2023 r., godziny popołudniowe, termin ustalony z kandydatami.

Termin ogłoszenia wyników: 30.09.2023 r.

• kserokopia dyplomu ukończenia studiów wyższych magisterskich oryginał dyplomu należy przedstawić do wglądu w sekretariacie przed rozpoczęciem zajęć
  • życiorys/CV
  • skierowanie w przypadku kierowania na studia przez instytucję zewnętrzną, z podaniem kwoty dofinansowania oraz adresem i NIP instytucji
  • osoby duchowne i zakonne przedkładają pisemną zgodę swojego bezpośredniego wyższego przełożonego na podjęcie studiów

Dokumenty, w białej wiązanej teczce, należy złożyć  w sekretariacie Wydziału Teologicznego, po otrzymaniu decyzji o przyjęciu na studia.

O przyjęciu na studia podyplomowe decyduje kolejność zgłoszeń oraz wynik postępowania kwalifikacyjnego.

Planowany termin rozpoczęcia zajęć: październik 2023

Edycja zostanie uruchomiona w przypadku zebrania się pełnej grupy – min. 20 osób.

1460 zł – płatność w ratach za semestr:

I semestr:
I rata: 482 zł płatna do 7 dni od daty rozpoczęcia studiów
II rata: 482 zł płatna do 15 listopada 2023 r.
III rata: 496 zł płatna do 15 grudnia 2023 r.

I rata: 482 płatna do 5 marca 2024 r.
II rata: 482 zł płatna do 15 kwietnia 2024 r.
III rata: 496 zł płatna do 15 maja 2024 r.

Ks. dr hab. Roman Buchta, prof. UŚ
e-mail: roman.buchta@us.edu.pl