5. Doskonalące studia podyplomowe ...

Doskonalące studia podyplomowe

DLA NAUCZYCIELI EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ W ZAKRESIE EDUKACJI INFORMATYCZNEJ

CEL

Celem studiów jest doskonalenie przygotowania nauczycieli wczesnej edukacji do prowadzenia zajęć edukacji informatycznej jako jednego z obszarów w ramach kształcenia zintegrowanego w klasach początkowych.

W roku akademickim 2023/2024 zajęcia prowadzone będą w wersji hybrydowej.

W związku ze zmianą podstawy programowej w kształceniu informatycznym i objęciem uczniów klas I-III zajęciami edukacji informatycznej jako jednym z obszarów kształcenia zintegrowanego pojawia się konieczność doskonalenia przygotowania nauczycieli wczesnej edukacji do prowadzenia zajęć edukacji informatycznej jako jednego z obszarów w  ramach kształcenia zintegrowanego w klasach początkowych.

Grupą docelową są nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej obecnie praktykujący w zawodzie chcący rozszerzyć swoje kompetencje w zakresie edukacji informatycznej.

Zakłada się, że zgodnie ze standardami przygotowania nauczycieli klas początkowych po ukończeniu studiów uczestnik:

1. Wykazuje się znajomością informatyki w zakresie, w jakim naucza i stosuje tę dziedzinę w szkole, i umiejętnościami wyjaśniania pojęć i zasad tej dziedziny oraz przekazywania ich innym.
  2. Celowo i efektywnie posługuje się metodami nauczania informatyki.
  3. Rozwija środowisko kształcenia informatycznego.
  4. Angażuje się w profesjonalny rozwój.

Pierwszy obszar, składa się z kilku działów, w ramach których po realizacji zajęć nauczyciel:

• wykazuje się umiejętnością abstrakcyjnego myślenia w modelowaniu rzeczywistych sytuacji i reprezentowaniu danych, gromadzi i przetwarza dane
  • wykazuje się umiejętnością projektowania algorytmów oraz ich realizacji w postaci komputerowej; zna pewien zasób algorytmów i struktur danych
  • wykazuje się rozumieniem organizacji i funkcjonowania urządzeń elektronicznych, komputerów i sieci komputerowej oraz ich wykorzystania
  • wykazuje się rozumieniem społecznych aspektów informatyki i jej zastosowań oraz wpływu informatyki na rozwój społeczeństw.

Studia będą realizacją standardów przygotowania nauczycieli klas początkowych do realizacji edukacji informatycznej jako elementu zajęć zintegrowanych i będą wyposażały w wiedzę, umiejętności i kompetencje nauczycieli informatyki oraz wskazywały kierunki ich zawodowego rozwoju w zakresie informatyki i jej zastosowań, służące kształtowaniu osiągnięć i postaw uczniów w tym zakresie, które zostały określone w standardach przygotowania nauczycieli informatyki.
Program studiów został opracowywany na bazie standardów  dotyczących nauczycieli informatyki w przedszkolu i w nauczaniu początkowym w szkole podstawowej (w klasach I-III) (standardy na poziomie zintegrowanym).

Zajęcia będą prowadzone przez specjalistów edukacji informatycznej, edukacji medialno-cyfrowej oraz edukacji wczesnoszkolnej, z dużym doświadczeniem teoretyczno-praktycznym potwierdzonym certyfikatami, dyplomami i stopniami awansu zawodowego.

Zajęcia odbywają się co 2-3 tygodnie w trybie niestacjonarnym: piątek (godziny popołudniowe), sobota.

Ukończenie prac przewidzianych do zaliczenia poszczególnych przedmiotów oraz aktywność na platformie online i w społeczności kształcących się nauczycieli.

Absolwenci otrzymują świadectwo ukończenia studiów podyplomowych wydane przez Uniwersytet Śląski w Katowicach.

Studia są przeznaczone dla praktykujących nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej. Oczekuje się, że uczestnicy mają podstawowe przygotowanie w zakresie posługiwania się komputerem, jego aplikacjami biurowymi i usługami sieciowymi (w zakresie poczty elektronicznej i wyszukiwania informacji).

Wymagany jest dyplom ukończenia studiów pedagogicznych I stopnia, II stopnia lub jednolitych magisterskich na kierunku/specjalności edukacja wczesnoszkolna lub edukacja przedszkolna.

Termin i miejsce składania dokumentów

Termin rekrutacji: 1 czerwca do 30 września 2023 r.
Ogłoszenie wyników: 4 października 2023 r.

• kserokopia dyplomu ukończenia studiów wyższych(oryginał dyplomu należy przedstawić do wglądu w sekretariacie)

Planowany termin rozpoczęcia zajęć: październik 2023

3150 zł – płatność za semestr w ratach:

I rata: 1039 zł płatna do 7 dni od daty rozpoczęcia zajęć
II rata: 1039 zł płatna do 15 listopada 2023 r.
III rata: 1072 zł płatna do 15 grudnia 2023 r.

I rata: 1039 zł płatna do 5 marca 2024 r.
II rata: 1039 zł płatna do 15 kwietnia 2024 r.
III rata: 1072 zł płatna do 15 maja 2024 r.

dr Monika Frania
e-mail: monika.frania@us.edu.pl