3. Wydział Nauk Społecznych
  5. Kwalifikacyjne studia podyplomowe z pedagogiki...

Kwalifikacyjne studia podyplomowe

Z PEDAGOGIKI SPECJALNEJ W ZAKRESIE EDUKACJI WŁĄCZAJĄCEJ-KATOWICE

CEL

Celem studiów jest wyposażenie uczestnika w wiedzę na temat podstaw prawnych, teoretycznych i metodycznych edukacji włączającej oraz umiejętności w zakresie planowania, prowadzenia i ewaluacji zajęć prowadzonych w grupie uczniów ze zróżnicowanymi potrzebami edukacyjnymi.
Uczestnicy studiów zdobędą kwalifikacje w zakresie edukacji włączającej. Uzyskane kwalifikacje są zgodne z Rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela.

W roku akademickim 2023/2024 zajęcia prowadzone są w wersji hybrydowej.

Kwalifikacyjne studia podyplomowe z pedagogiki specjalnej w zakresie edukacji włączającej przygotowują specjalistów do profesjonalnego zarządzania i realizacji procesu edukacji włączającej poprzez zdobycie wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych potrzebnych do pełnienia roli organizatora edukacji, rehabilitacji, resocjalizacji i socjoterapii dziecka o specjalnych potrzebach edukacyjnych i rozwojowych. Umożliwią podniesienie kompetencji kluczowych zarówno w kontakcie z dzieckiem ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, jak i do pracy w grupie zróżnicowanej. Aktualizacja wiedzy z pedagogiki specjalnej, podniesienie kompetencji z zakresu diagnozy funkcjonalnej, projektowania indywidualnych programów edukacyjno-terapeutycznych, ewaluacji działań edukacyjnych i terapeutycznych, współpracy z rodzicami i specjalistami czy sposobów dostosowania procesu edukacji do specjalnych potrzeb uczniów pozwoli w swobodniejszy sposób realizować edukację wysokiej jakości dla wszystkich osób uczących się.

Absolwent studiów podyplomowych będzie dysponować teoretyczną, interdyscyplinarną wiedzą oraz praktycznym przygotowaniem do wykonywania zawodu pedagoga specjalnego- nauczyciela w zakresie edukacji włączającej w systemie szkolnictwa powszechnego i integracyjnego.

Uzyskane uprawnienia dają kwalifikacje do organizacji i wspierania edukacji dzieci i młodzieży ze specjalnymi potrzebami rozwojowymi i edukacyjnymi, realizującej kształcenie w warunkach edukacji włączającej (jako przedszkolny/szkolny specjalista- pedagog specjalny edukacji włączającej) na wszystkich etapach edukacyjnych, a także do pracy w charakterze nauczyciela współorganizującego proces kształcenia.

Program studiów kwalifikacyjnych z pedagogiki specjalnej w zakresie edukacji włączającej jest zgodny z przepisami prawa, w szczególności uwzględnia wymagania określone Rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela (Dz.U. 2019 poz. 1450) załącznik nr 3.
Program przewiduje pogłębienie wiedzy w zakresie pedagogiki specjalnej oraz umiejętności indywidualizowania działań dydaktycznych. Będzie zawierał również zagadnienia związane z projektowaniem uniwersalnym, nowoczesną dydaktyką, aspektami prawnymi oraz planowaniem wsparcia rozwoju uczniów na podstawie przeprowadzonej diagnozy funkcjonalnej.

Zajęcia prowadzone są przez wykwalifikowaną kadrę pracowników Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach posiadających zarówno kwalifikacje, jak i kompetencje z zakresu pedagogiki specjalnej, edukacji włączającej, będących często czynnymi nauczycielami z doświadczeniem w pracy z uczniami z SPE.

Liczba godzin: 495 (w tym 120 godzin praktyk)

Zajęcia odbywają się w sobotę i niedzielę – średnio dwa zjazdy w miesiącu. W roku akademickim 2022/2023 zajęcia będą odbywały się w trybie hybrydowym.

Miejsce realizacji zajęć: Katowice ul. Grażyńskiego 53;  40-126 Katowice

Praca końcowa.

Absolwenci otrzymują świadectwo ukończenia studiów podyplomowych wydane przez Uniwersytet Śląski w Katowicach.

Studia adresowane są do absolwentów studiów wyższych (studia pierwszego stopnia, studia drugiego stopnia, jednolite studia magisterskie) posiadających kwalifikacje, w tym przygotowanie pedagogiczne, wymagane do zajmowania stanowiska nauczyciela.

Termin rekrutacji: od 15 grudnia 2023 roku do 29 lutego 2024 roku.
Ogłoszenie wyników: 1 marca 2024 roku

Dokumenty można składać osobiście w sekretariacie studiów podyplomowych w terminie 7 dni od otrzymania decyzji o zakwalifikowaniu się na studia lub za pośrednictwem poczty (po wcześniejszym poinformowaniu telefonicznym lub mailowym).

• kserokopia dyplomu ukończenia studiów wyższych (oryginał dyplomu należy przedstawić do wglądu w sekretariacie w dniu rozmowy kwalifikacyjnej)

Po zakwalifikowaniu na studia wszystkie dokumenty muszą zostać wgrane do systemu IRK

Planowany termin rozpoczęcia zajęć: luty 2024

1800 zł – płatność za semestr w ratach:
I rata: 594 zł płatna do 7 dni od daty rozpoczęcia zajęć
II rata: 594 zł płatna do 15 kwietnia 2024 r.
III rata: 612 zł płatna do 15 maja 2024 r.

za II semestr:
I rata: 594 zł płatna do 5 października 2024 r.
II rata: 594 zł płatna do 15 listopada 2024 r.
III rata: 612 zł płatna do 15 grudnia 2024 r.

za III semestr:
I rata: 594 zł płatna do 5 marca 2025 r.
II rata: 594 zł płatna do 15 kwietnia 2025 r.
III rata: 612 zł płatna do 15 maja 2025 r.

dr Sabina Pawlik
e-mail: sabina.pawlik@us.edu.pl