3. Wydział Prawa i Administracji
  5. Studia Podyplomowe Prawo i polityka...

Prawo i polityka społeczna w ubezpieczeniach społecznych

Celem Studiów jest doskonalenie kwalifikacji osób zawodowo zajmujących się ubezpieczeniami społecznymi lub osób zamierzających podjąć zatrudnienie w tym obszarze.

Studia mają na celu uzyskanie wszechstronnej wiedzy z różnych obszarów prawa i polityki społecznej pozwalającej na całościowe zrozumienie funkcjonowania ubezpieczeń społecznych w systemie prawa. W ramach studiów omawiane są przepisy prawa materialnego i proceduralnego, uzupełniane przez wybrane elementy z dziedziny polityki społecznej i psychologii. Studia umożliwiają słuchaczom nabycie umiejętności interpretowania tekstów prawnych i wyroków sądowych, samodzielnego rozwiązywania problemów oraz sporządzania różnych dokumentów (wniosków, pism, uzasadnień), a także organizacji pracy własnej i zespołu. Słuchacze uczą się prawidłowej interpretacji zjawisk prawnych i ekonomiczno-finansowych związanych z funkcjonowaniem ubezpieczeń społecznych w praktyce.

Po ukończeniu studiów:

• posiadasz uporządkowaną i pogłębioną wiedzę prawniczą niezbędną do rozumienia funkcjonowania ubezpieczeń społecznych w systemie prawa
  • znasz demograficzne uwarunkowania zabezpieczenia społecznego
  • posiadasz praktyczną znajomość regulacji prawnych istotnych w ubezpieczeniach społecznych
  • jesteś gotowy do realizowania zadań i podejmowania decyzji w dziedzinie ubezpieczeń społecznych
  • zdobywasz umiejętności przydatne w pracy zawodowej, jak odnalezienie i interpretowanie przepisów prawnych, rozstrzyganie problemów i uzasadnianie decyzji
  • potrafisz samodzielnie zaproponować rozwiązanie konkretnego problemu i je wdrożyć
  • jesteś przygotowany do zarządzania sobą i zespołem ludzi oraz do obsługi klienta

Studia mają charakter interdyscyplinarny, skupiając się przede wszystkim na zagadnieniach prawnych. W trakcie studiów omawiane są zagadnienia z zakresu prawa pracy i prawa ubezpieczeń społecznych, prawa cywilnego, prawa handlowego, prawa upadłościowego i restrukturyzacyjnego, prawa podatkowego oraz finansów publicznych, a także zagadnienia dotyczące postępowania administracyjnego i egzekucyjnego w administracji oraz postępowania cywilnego rozpoznawczego i egzekucyjnego w zakresie niezbędnym do praktycznego i codziennego realizowania zadań z zakresu ubezpieczeń społecznych. Dodatkowo, w celu przygotowania pracowników do profesjonalnego wykonywania obowiązków, studia uwzględniają także zagadnienia etycznego postępowania urzędnika oraz przygotowują do zarządzania sobą i zespołem ludzi oraz do obsługi klienta.

Zajęcia prowadzone są przez specjalistów w dziedzinie prawa, polityki społecznej i psychologii – pracowników badawczo-dydaktycznych Wydziału Prawa i Administracji oraz Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego, będących jednocześnie praktykami – radcami prawnymi, adwokatami, doradcami podatkowymi i mediatorami.

Liczba godzin: 210 (w tym 200 godzin wykładów oraz 10 godzin na przygotowanie pracy)

Zajęcia odbywają się w co drugi weekend (sobota-niedziela) w godz. 9.00-15.30.

Praca zaliczeniowa na temat wybrany przez słuchacza i zaakceptowany przez promotora.

Studia kierowane są do osób zajmujących się zawodowo ubezpieczeniami społecznymi lub planujących podjęcie pracy w tym obszarze. Studia kierowane są do osób, które ukończyły studia wyższe I lub II stopnia.

Termin rekrutacji: Rekrutacja zakończona.

Dokumenty można składać osobiście w sekretariacie lub przesłać pocztą. Sekretariat jest czynny od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-15.30.

• kserokopia dyplomu ukończenia studiów wyższych (oryginał dyplomu należy przedstawić do wglądu w sekretariacie przed rozpoczęciem zajęć)
  • inne niezbędne dokumenty na dane studia, określone w ogłoszeniu o naborze na studia podyplomowe
  • 2 zdjęcia

O przyjęciu na studia podyplomowe decyduje kolejność zgłoszeń oraz wynik postępowania kwalifikacyjnego, o ile było przeprowadzone.

Opłata za studia – 1600 zł za semestr
Opłata w ratach – 1680 zł za semestr

I rata: 560 zł płatna do7 dni od daty rozpoczęcia studiów
II rata: 560 zł płatna do 15 kwietnia 2022 r.
III rata: 560 zł płatna do 15 maja 2022 r.

I rata: 560 zł płatna do 5 października 2022 r.
II rata: 560 zł płatna do 15 listopada 2022 r.
III rata: 560 zł płatna do 15 grudnia 2022 r.

Kontakt:

dr Urszula Torbus