3. Wydział Humanistyczny
  5. Studia podyplomowe Bibliotekoznawstwa i Informacji...

BIBLIOTEKOZNAWSTWA I INFORMACJI NAUKOWEJ

CEL

Studia adresowane są do osób, które chcą nabyć profesjonalne przygotowanie zawodowe do pracy w bibliotekach lub placówkach informacji naukowej (z wyjątkiem bibliotek szkolnych i pedagogicznych).

Studia kładą nacisk na praktyczne umiejętności, wykorzystywane w zawodzie bibliotekarza i pracownika informacji naukowej. Prowadzone zajęcia mają przede wszystkim przybliżyć umiejętności praktyczne, które wykorzystywane są we współczesnych placówkach bibliotecznych. Praktyka uzupełniana jest podstawami teoretycznymi, związanymi z gromadzeniem, zarządzaniem i opracowaniem dokumentów oraz informacji różnego typu. Uczestnicy nabędą także umiejętności tworzenia profesjonalnych komunikatów, które są wykorzystywane w kontaktach z klientem i użytkownikiem biblioteki lub placówki informacji naukowej.
Studia nie umożliwiają uzyskania uprawnień pedagogicznych.

Absolwent studiów podyplomowych jest przygotowany do pracy w bibliotekach i ośrodkach informacji. Posiadł wiedzę i umiejętności z podstawowymi procesami bibliotecznymi (m.in. gromadzenie i zarządzanie zbiorami, opracowanie formalne i rzeczowe, systemy biblioteczne). Uzyskuje także umiejętności   do pracy edukacyjnej i kulturalnej z czytelnikiem. Ważnymi umiejętnościami są również te związane z tworzeniem stron internetowych i profesjonalnym przygotowywaniem tekstów promocyjnych.

Program studiów obejmuje następujące zajęcia:

• Historia książki i bibliotek
  • Bibliografia
  • Wiedza o czytelnictwie
  • Źródła informacji
  • Bibliotekoznawstwo. Zarządzanie zbiorami
  • Bibliotekoznawstwo. Opracowanie formalne zbiorów
  • Bibliotekoznawstwo. Opracowanie rzeczowe zbiorów
  • Metodyka pracy z czytelnikiem
  • Systemy biblioteczne
  • Organizacja i zarządzanie bibliotekami różnego typu
  • Marketing biblioteczny
  • Social media i webwriting w bibliotece
  • Systemy zarządzania treścią
  • Ochrona i digitalizacja zbiorów bibliotecznych
  • Praktyka biblioteczna

Zajęcia prowadzą wykładowcy Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach – specjaliści bibliologii i informatologii oraz bibliotekarze praktycy.

Zjazdy odbywają się 2 razy w miesiącu (soboty-niedziele).

Warunkiem pomyślnego ukończenia studiów podyplomowych jest uzyskanie zaliczeń z wszystkich przedmiotów zgodnie z planem studiów – zaliczenia oraz egzaminy. Odbycie praktyki. Uzyskanie pozytywnej oceny z praktyki.

Absolwenci otrzymują świadectwo ukończenia studiów podyplomowych wydane przez Uniwersytet Śląski w Katowicach.

Studia adresowane są do absolwentów studiów wyższych  (I stopnia, II stopnia, jednolitych magisterskich), którzy chcą podjąć pracę w bibliotece.

Termin i miejsce składania dokumentów

Termin rekrutacji: od 15 grudnia 2023 roku do 29 lutego 2024 roku
Ogłoszenie wyników: 1 marca 2024 roku

Dokumenty można składać osobiście w sekretariacie studiów podyplomowych w terminie 7 dni od otrzymania decyzji o zakwalifikowaniu się na studia lub za pośrednictwem poczty (po wcześniejszym poinformowaniu telefonicznym lub mailowym).

• kserokopia dyplomu ukończenia studiów wyższych (Oryginał dyplomu należy przedstawić do wglądu w sekretariacie przed rozpoczęciem zajęć)

Po zakwalifikowaniu na studia wszystkie dokumenty muszą zostać wgrane do systemu IRK

Planowany termin rozpoczęcia zajęć: luty 2024

Opłata wnoszona w całości za każdy semestr lub pełna opłata za studia podyplomowe jest niższa o 5 % od opłaty wnoszonej w częściach

1680 zł – płatność za semestr w ratach:

I rata: 554 zł płatna do 7 dni od daty rozpoczęcia zajęć
II rata: 554 zł płatna do 15 kwietnia 2024 r.
III rata: 572 zł płatna do 15 maja 2024 r.

I rata: 554 zł płatna do 5 października 2024 r.
II rata: 554 zł płatna do 15 listopada 2024 r.
III rata: 572 zł płatna do 15 grudnia 2024 r.

dr Agnieszka Łakomy-Chłosta

e-mail: agnieszka.lakomy@us.edu.pl